Su Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? 1 Haftada Kaç Kilo Verdirir?

Su diyetinin temeli, gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı içecek dışında herhangi bir gıda tüketilmemesine dayalıdır.

Fazla kilo pek çok açıdan insanlara sorun oluşturabilecek bir nevi problemdir. Beden ve ruh sağlımızı etkileyen ve dış görünüşümüz hakkında önemli bir etkiye sahip olan kilo, beden kilo indeksimizin üzerinde olduğu zamanlarda tehlike çanları çalmaya başlıyor demektir.

Kilo vermek isteyen bireyler için çeşitli diyetler mevcuttur. Bu yazımızda yaşamımızın önemli kaynaklarından biri olan su ile nasıl kilo verebileceğiniz hakkında size nitelikli bilgiler vermek için çeşitli araştırmalar yaparak, siz değerli okuyucularımız için sahip olduğumuz bilgileri derledik.

Su Diyeti Nedir?

Su diyetinin temeli, gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı içecek dışında herhangi bir gıda tüketilmemesine dayalıdır. Araştırmalar göstermiştir ki, soğuk su içildiğinde suyun sıcaklığını vücut sıcaklığı ile dengelemek için, vücudumuz ekstra kalori harcamaktadır. Bunun anlamı ise kilo verme sürecinde hız kazanılmasıdır.

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti sayesinde günlük ihmal edilen suyun tüketimi yeterli miktarda sağlanır ve bu sayede böbrekler daha fazla çalışarak vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Eklem ve omurga koruyucusu olan su, kan basıncını da dengeleyerek bize çeşitli faydalar sunar.

Su Diyetinin Amacı Nedir, Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunun %75’i sudan oluşur ve bağlamda yeterli su tüketmenin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğu çıkarımı yapılabilir. Su diyetinin amacı vücutta detoks etkisi yaratmak ve kalori yakımını hızlandırmaktır. Su vücuda tokluk hissi verebilen bir sıvıdır.

Bazı zamanlarda açlık hissettiğimiz de su içmemiz sonrasında bu açlık hissi yok olur. Bunun sebebi ise o an vücudun besine değil suya ihtiyacı olmasından kaynaklıdır.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Vücutta yoğun bir detoks etkisi yaratan su diyeti, günde minimum 2-2,5 litre su ve/veya sıvı tüketimine dayalı olan bir diyettir.

Su diyeti sırasında tokluk hissini muhafaza etmek için su tüketiminin yanı sıra vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögelerinin alınması, diğer sıvıların tüketimi ile sağlanır. Birçok uzman su diyetinde sadece su tüketmenin vücut üzerinde büyük olumsuzluklara sebep olabileceği konusunda hemfikirdir.

Bol su tüketimine eşlik etmesi gereken besin değeri yüksek gıdalar ve vitamin, mineral açısından zengin sıvıların da diyete eklenmesi gereklidir.

Kısa süreli uygulanan su diyetinde sabahları ılık ve limonlu su tüketilerek güne başlanıyor. Suyun limonlu bir şekilde tüketilmesi güne enerjik başlamayı sağlarken;

 • Metabolizmayı çalıştırıyor,
 • Limon içeriğindeki C vitamini, kalp ve damar hastalıklarını önlüyor.

Su Diyeti ile Günde / Haftada Kaç KG Verilir?

7 günlük su diyeti doğru bir şekilde uygulandığı taktirde ve egzersizlerle desteklendiğinde 1 haftalık süreçte totalde kişinin 7 kilo vermesini sağlıyor. Su içerek zayıflamak, sağlıklı olduğu kadar kilo vermede de hızlı bir yöntem olduğu için günümüzde birçok kişi tarafından tercih ediliyor.

Editörün Önerdiği Diğer Diyet Türleri:

Su Diyetinin Faydaları ve Zararları Neler?

Su diyetinin faydaları;

 • Vücuttaki fazla olan yağlar atılır.
 • Toksinler dışarı atılarak vücudun rahatlaması sağlanır.
 • Eklemlerin kurumasının önüne geçer bu durum daha rahat hareketi sağlar. Egzersiz hareketlerini daha kolay yapabilirsiniz.
 • Kişinin günü daha dinç ve enerjik geçirmesini sağlar.
 • Daha hareketli ve mutlu olunur.
 • Açlık hissini bastırır.
 • Tüketilen gıdaların rahat sindirilmesini sağlar.
 • Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.
 • Hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur.

Su diyetinin zararları;

 • Yanlış kilo vermek:

Su diyeti kaloriyi kısıtlar, kişi hızlı bir şekilde çok fazla kilo verir. Kaybedilen ağırlığın çoğu su, karbonhidrat ve hatta kas kütlesinden gidebilir.

 • Vücut susuz kalabilir:

Kulağa çelişkili gelse de su diyeti susuz kalmanıza sebep olabilir. Günlük su alımının yaklaşık %20-30'unun yenilen gıdalardan gelir. Sonuç olarak aynı miktarda su içiyor ancak yemek yemiyorsanız, yeterince su alamayabilirsiniz.

Bu durumun belirtileri arasında;

 • Baş dönmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Baş ağrısı,
 • Kabızlık,
 • Düşük tansiyon,
 • Düşük verimlilik bulunur. Bu belirtileri engellemek için normalden daha fazla içmeniz gerekir.

Su Diyeti Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Su diyetinin etkileri, genel olarak hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar üzerinden değerlendirilmiştir. Aynı etkiler insanlar için geçerli olmayabilir.
 • Su diyeti; özellikle 3 günden fazla sürecek şekilde uygulanıyorsa veyahut gut, diyabet gibi tıbbi sağlık problemleriniz varsa, çeşitli riskler de beraberinde getirir.
 • Su diyetinin faydalarından yararlanmak istenildiğinde, aralıklı veya gün aşırı gibi daha güvenli yöntemler denenebilir. Bu şekilde, biraz yemek yemenize izin vererek, durumu uzun vadede takip ve kontrol etmenizi kolaylaştırır.

Özetleyecek Olursak

Yazımızda, ideal kilo kontrolünüzü elinde tutmanız adına su diyeti ile nasıl zayıflanabileceği konusunda ipuçları vermeye çalıştık. Su diyeti mutlaka doktor tavsiyesi uygulanmalı ve sonuçları doktor denetiminde gözlemlenmelidir. Olası bir sağlık sorununu tetikleyebilecek durumlardan uzak durulmalı ve kontrollü bir şekilde hareket edilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

1 hafta içerisinde su diyeti uygulayarak, yaklaşık 7 kilo verilebilir. Bu şekilde bir kilo kaybı sağlamak için diyetin doğru bir şekilde uygulanması ve takip edilmesi gereklidir.

Su diyeti bedende detoks etkisi yaratan faydalı, oruç, aralıklı oruç olarak da uygulanabilecek, çeşitli faydaları söz konusu olsa da son dönemlerde ki popülerliği kilo vermede sağladığı başarıdan dolayı kaynaklanan bir diyettir.

Su diyeti; bedeni katı besinlerden bir süre uzak tutarak, su ve sıvı ağırlıklı beslenme ile sağlanan bir diyettir. Bedenin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller yine sıvı besinler ile sağlanır ve yaklaşık 1 hafta olmak sureti ile uygulanır.

3 günlük diyet sürecinde 1- 3 kg arasında kilo kaybedilebilir. Normal gıdaya dönüldüğünde bu kilonun çoğu geri alabilirsiniz. Oruçtan sonra kontrollü bir beslenme kilo düşmenin devam etmesine yardımcı olabilir.

Su diyeti, özellikle diyabet ve gut rahatsızlığına sahip olan bireyler için risk teşkil edebilir. Aynı zamanda bu diyetin bilinçsiz uygulanması büyük tehlikeleri de beraberinde getirecektir. Bu sebeple mutlaka uzman görüşü alınması tavsiye edilir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 90 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X