Diyetinizde Bulunması Gereken En Sağlıklı 25 Besin

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için diyetinize dahil ederek beslenmenizi güçlendireceğiniz en sağlıklı besinleri derledik.

Diyet temelde ideal kilonuza ulaşmak ve sağlıklı, fit bir görünüşle beraber yaşam kalitenizi yükseltmek için uygulayabileceğiniz düzenli bir beslenmedir. Sağlıklı beslenme diyetin yapı taşları arasında önemli bir yere sahiptir. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için diyetinize dahil ederek beslenmenizi güçlendireceğiniz en sağlıklı besinleri derledik.

Diyetinizde Bulunması Gereken En Sağlıklı besinler

Kilo Kontrolünüzü Elinizde Tutmak ve Sağlıklı Beslenmek İçin 25 Besin

 1. Yumurta:

Yumurta, besleyici ve yüksek protein içeren yapısı ile muhteşem bir besindir. Doygunluk hissi sağlamanın yanı sıra vücudumuzun üretemediği tam 9 aminoasit içerir. Bu amino asitler bağırsaklarımızda yer alan iştah bastırıcı hormonların salınımını sağlar.

 1. Yulaf Ezmesi:

Yulaf, sporcu besini olarak tanımlayabileceğimiz yüksek lif içeren ve su emme kapasitesi sayesinde uzun süre tok tutabilen bir tam tahıldır. Yulaf ezmesi içerisinde yer alan beta-glukan gibi çözünebilir lifler midemizden su çekerek hacmini genişleterek yoğunlaşır. Bu sayede mide boşalması gecikmiş olur ve uzun süren tokluk hissi sağlanır.

 1. Yoğurt:

Yoğurt, içerisinde bulunan CLA ve protein sayesinde karın çevresindeki yağlanmayı azaltırken uzun süre tok kalmaya da yardımcı olur.

 1. Brokoli:

Brokoli, demir ve protein açısından zengin olabilir ve bu nedenle kansızlığa karşı mükemmel bir çare oluşturur. Ayrıca içerdiği yüksek oranlı protein ile sporcuların vazgeçilmez besinleri arasındadır.

 1. Limon:

Limon içerdiği C vitamini sayesinde yağ yakımını gerçekleştirir. Metabolizmayı hızlandırarak daha ferah bir mide ve düz karın bölgesi için tüketilebilir. Özellikle sabahları tüketilen ılık limonlu su metabolizmayı harekete geçirir.

 1. Tatlı Patates:

Tatlı patates antioksidanlar açısından zengindir bununla beraber sahip olduğu yüksek su ve posa sayesinde aynı enerji değerindeki diğer besinlere kıyasla daha uzun süre tok kalmamızı ve diğer öğünde daha az yememizi sağlar. 1 kâse haşlanmış veyahut fırınlanmış patates 1 ince dilim ekmekle aynı kalori değerine sahiptir.

 1. Somon:

Somon içerisinde bulunan yüksek protein, sağlıklı yağlar ve mineraller kişiyi tok tutar ve zayıflamaya yardımcı olur.

 1. Erik:

Erik yüksek lif içermesiyle zayıflatan bir meyvedir. Ara öğünlerde tercih edilebilir ve bu sayede bağırsaklar hareketlenir.

 1. Az yağlı etler:

Et, hindi, tavuk ve balıkta yüksek miktarda bulunan makrobesin proteinler, tokluk süresini en çok uzatan proteinlerdir. Az yağlı tercih edilmesi gereken bu besinler yüksek protein ve az yağ içeriğine sahip oldukları için uzun süren doygunluk hissi oluşturur.

 1. Kuru baklagiller:

Nohut, fasulye, mercimek, börülce gibi kuru baklagiller tokluk hissi sağlamada başarılıdır. Dirençli nişasta içerikleri ile de diğer karbonhidratlara göre şekerin daha yavaş dolaşıma katılmasını sağlarlar.

 1. Elma Sirkesi:

Elma sirkesi yağ yakımını hızlandırmak söz konusu olduğunda birebirdir. Aynı zamanda kan şekerini dengeleyen bir besin olduğu gibi sindirimi rahatlatabilir.

 1. Yeşil Yapraklı ve Kükürtlü Sebzeler:

Ispanak, maydanoz, roka, dere otu gibi yeşil yapraklı sebzeler ve lahana, brokoli gibi kükürt içeren sebzeler yüksek su ve posa içerirler. Yüksek hacme ve düşük enerjiye sahip olan bu besinler kilo vermek ve tokluk hissi yaşamada birebir etkilidirler.

 1. Kuru Kayısı:

Kuru kayısı metabolizma dostu olarak harika bir ara öğün besinidir. 2 adet kuru kayısı bitki çayı veyahut kahvenin yanında sizi birkaç saat tok tutabilir.

 1. Ananas, elma ve portakal:

Ananas, elma ve portakal yüksek doygunluk indeksine sahiptir ve aynı kaloride meyve suyu veyahut tatlılara kıyasla midede daha fazla yer kaplarlar. Yüksek posa ve su içermeleri sayesinde uzun süre tokluk hissi beraberinde vücuda çeşitli vitaminler de alınmış olur.

 1. Lor peyniri:

Lor peyniri; protein açısından zengin, kalsiyum kaynağı olan ve hacmi sayesinde uzun süre tok tutan bir besin olarak özellikle kahvaltılarda sofranızda yer edinebilir.

 1. Karabuğday, Kinoa, Bulgur:

Karabuğday, kinoa, bulgur gibi tam tahıl taneleri yüksek lif içerir. Aynı zamanda glisemik indeksi düşük olan bu tahıllar iştahı baskılarken hormonları harekete geçirmeye yardımcı olur.

 1. Avokado:

Avokado yağ yakımına etkisi ile zayıflama diyetleri söz konusu olduğunda, kahvaltıda salatada ve ana yemeklerin yanında tüketilebilir veyahut smoothie olarak tercih edilebilir.

 1. Kepekli Ekmek:

Kepekli ekmek içerdiği lifler sayesinde sindirimi rahatlatır ve yağ yakımını sağlar. Kahvaltılarda ve ara öğünlerde doyurucu özelliği ile tercih edilebilir.

 1. Acı Biber:

Acı biber içerisinde bulunan kapsaisin maddesi bedeni uyaran bir etkiye sahiptir. Acı biber özellikle göbek bölgesindeki yağların yakılmasında etkilidir.

 1. Greyfurt:

Greyfurt insülin direncini ortadan kaldıran ve kilo vermenizi sağlayan harika bir meyvedir. Greyfurt iştahı bastırarak, tokluk hissini sağlar ve meyve suyu olarak veyahut meyve saltası olarak tüketilebilir.

 1. Hindistan Cevizi:

Hindistan cevizi içerdiği sağlıklı yağlar ile açlığınızı azaltır. Yoğun lif içermesi bu besini harika bir diyet yiyeceği yapar. Hindistan cevizi yağı kolesterolü düşürür ve göbek bölgesinde oluşan yağlanmayı önler.

 1. Yeşil Çay:

Yeşil çay gün içinde kaybettiğiniz enerjiyi geri verir ve metabolizmanızın hızlı çalışmasına katkı sağlar. Bu sayede ekstra kalori yakımı gerçekleşmiş olur.

 1. Yaban Mersini:

Yaban mersini anti-aging özelliği ile bilinen içerdiği bakır ve fruktoz ile sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

 1. Badem:

Bademin yüksek kalori içermesi sizi yanıltmasın. Badem diyet esnasında kontrollü tüketildiğinde daha az kilo alımına yardımcı olur.

 1. Sarımsak:

Sarımsak beden performansı arttırır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda 6 haftalık sarımsak yağı kullanımının kişinin performansını arttırdığı kanıtlanmıştır.

Sonuç Olarak

Doğada bulunan besinler zengin içerikleri ile bizleri beslemektedir. Doğru bilgiler eşliğinde her ihtiyacımıza cevap bulabileceğimiz doğa, bize değerli besinler sunarak cömertliğini göstermektedir. Sağlıklı beslenmek için geniş bir besin yelpazesine sahibizdir. Bu bilgiler eşliğinde diyetinize istediğiniz besinlere yer vererek kilo vermek ve ideal kilonuza kavuşmanız mümkün.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 70 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X