Göbek Nasıl Erir? En Etkili Bilimsel Göbek Eritme Yolları Hangileri?

Göbek yağı nasıl erir? Yazımızda, İnatçı göbek yağlarını eritmenin bilimsel destekli tüm yollarını sizler için yazdık.

Çok fazla göbek yağı, belirli kronik durumlara yakalanma riskinizi artırabilir. Daha az alkol tüketmek, daha fazla protein tüketmek ve ağırlık kaldırmak karın yağını kaybetmek için sadece bir kaç öneri. İnsanlar "Göbek nasıl eritilir? Göbek yağlarından nasıl kurtulabilirim" vb. gibi farklı sorulara yanıt aramaktadır. Yazımızın devamında bilimsel destekli göbek eritme yollarından bahsettik. Öncelik

Göbek Çevresinde Oluşan Yağlanma Nedir?

Bölgesel yağlanma da yağlanmaya yüksek eğiliminizin olduğu bölge / bölgeler atalarınızdan genleriniz aracılığıyla aldığınız bölgelerdir. Karın bölgesinde oluşan yağ kütlesinin artışı elma tipi yağlanmaya bir örnektir. Göbek yağları, kıyafetlerinizi dar hissettiren bir rahatsızlıktan daha fazlasıdır.

3 Maddede Etkili ve Kolay Göbek Eritme Yolları

Göbek Yağlanması Riskli Mi?

Göbek çevresinde oluşan yağlanma size beraberinde, diğer bölgelere kıyasla daha olumsuz sağlık sorunlarını getirebilir, kalp damar hastalıkları, felç, insülin direnci, metabolik sendrom gibi hastalıklara davetiye çıkarmanıza sebep olabilir. Ayrıca bilimsel araştırmalara göre iç organ yağı olarak adlandırılan bir tür göbek yağı, tip 2 diyabet, kalp hastalığı gibi bir çok önemli bir risk faktörüdür.

Göbek Yağlanmasının Nedenleri Neler?

Çok fazla kilo alırsanız, vücudunuz yağlarınızı alışılmadık yerlerde depolamaya başlar. Genetik faktörden söz ettiğimiz gibi bu faktöre eşlik eden iki önemli söz konusu durum ise sağlıksız beslenme; basit karbonhidrat, doymuş yağ ve alkolün aşırı tüketilmesi, ev yemeği, meyve sebze gibi besinlere öğünlerde az yer verilmesi bunun yanı sıra ise hareketsiz, spor ve egzersize hayatında yer vermeyen bir hayat anlayışına sahip olmaktır. Kilo alma ve yağlanmada stres faktörü de unutulmamalıdır.

Göbek Nasıl Eritilir? Göbek Yağlarından Kurtulmanın Bilimsel Destekli Yolları

Göbek eritmek için beslenme ve spor alışkanlıklarını hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Sadece spor yapmakla göbek erimez dolayısıyla burada beslenme kısmı çok daha elzem. Eğer doğru beslenir ve spor ile bunu takviye edersek, inatçı göbek yağlarından kurtulmamız garantidir. İhtiyacınız olan tek şey istikrar. Şimdi göbek nasıl erir sorusunun yanıtlarına, detaylarına geçelim. Öncelikle nasıl beslenilmesi gerektiği konusunda ipuçları verelim.

Kadınlarda veya erkeklerde göbek yağı nasıl eritilir sorusu sık sorulardan biridir ancak göbek yağları cinsiyetçi değildir. Erkeklerde fazla gözükse de kadınlarda da aynı problem gözükmektedir.

1) Bol Miktarda Çözünür Lif Yiyin

Çözünür lif suyu emer ve sindirim sisteminizden geçerken yiyecekleri yavaşlatmaya yardımcı olan bir jel oluşturur. Bilimsel çalışmalar (2 ve 3), bu tür liflerin tok hissetmenize yardımcı olarak kilo kaybını desteklediğini ve böylece doğal olarak daha az yemek yediğinizi gösteriyor. Ayrıca vücudunuzun yiyeceklerden emdiği kalori sayısını azaltabilir.

Dahası, çözünür lif göbek yağıyla savaşmaya yardımcı olabilir. 1.100'den fazla yetişkin üzerinde yapılan gözlemsel bir çalışma, çözünür lif alımındaki her 10 gramlık artışın, göbek yağ kazanımını 5 yıllık bir süre içinde %3,7 oranında azalttığını buldu.

Her gün yüksek lifli yiyecekler tüketmeye çalışın. Mükemmel çözünür lif kaynaklarından bazıları şunlardır:

 • Keten tohumu
 • Shirataki erişte
 • Brüksel lahanası
 • Avokado
 • Baklagiller
 • Böğürtlenler

Çözünür lif, tokluğu artırarak ve kalori emilimini azaltarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Kilo verme diyetinize bol miktarda yüksek lifli gıda eklemeye çalışın.

2) Trans Yağ İçeren Besinlerden Kaçının

Trans yağ, daha ucuz olması ve gıdaların raf ömrünü önemli ölçüde uzatması nedeniyle gıda işlemede kullanılan yapay olarak üretilmiş bir yağdır. 6 yıla yayılan bir çalışma, trans doymuş yağ tüketiminin (tekli doymamış yağ yerine) karın yağı olma ihtimalini %33 oranında artırabileceği sonucuna varmıştır. Trans doymuş yağ, göbek yağına neden olmasının yanı sıra iltihaplanma, kalp hastalığı ve insülin direnci ile de bağlantılıdır.

Göbek yağını azaltmak ve sağlığınızı korumak için içerik etiketlerini dikkatlice okuyun ve trans yağ içeren ürünlerden uzak durun. Bunlar genellikle kısmen hidrojene yağlar olarak listelenir.

3) Alkol Tüketiminizi Sınırlayın

Alkolü ne kadar azaltırsanız, o kadar az kalori alırsınız ve karaciğerinizin vücuttaki iltihaplanmayı azaltarak daha iyi çalışmaya başlar. Araştırmalar, çok fazla alkolün karın yağlanmasına da neden olabileceğini gösteriyor. Alkolü azaltmak bel ölçünüzü küçültmeye yardımcı olabilir. Yapılan bilimsel bir araştırmada, günlük alkol içen ancak günde ortalama bir kadehten az içenlerin, daha az içen ancak içtikleri günlerde daha fazla alkol tüketenlere göre daha az karın yağına sahip olduğunu gösterdi.

4) Protein Ağırlıklı Beslenin

Yüksek protein alımı, iştahı azaltan ve tokluğu destekleyen tokluk hormonu PYY'nin salınımını artırır. Yumurta, balık, et, fasulye ve kuruyemiş gibi protein açısından zengin besinler, göbek yağı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki yağları azaltmanıza yardımcı olmak için daha az yağ içerir. Protein ayrıca aç hissetmekten ve hızlı yiyecekler, önceden pişirilmiş yiyecekler, atıştırmalıklar vb. gibi sağlıksız, yağlı yiyecekler yemek zorunda kalmamak için kendinizi kolayca tok hissetmenizi sağlayabilir. Bilimsel araştırmalara göre protein ayrıca metabolizma hızınızı yükseltir ve kilo verme sırasında kas kütlesini korumanıza yardımcı olur.

Her öğüne iyi bir protein kaynağı eklediğinizden emin olun. Şu yiyecek gruplarında bolca protein vardır:

 • Et
 • Balık
 • Yumurta
 • Tavuk
 • Peynir altı suyu proteini
 • Baklagiller
 • Brokoli

5) Şekerli Yiyecek ve İçeceklerden Uzak Durun

Yağın yanı sıra şeker (ve içindeki fruktoz) karın yağlanmasına neden olan en büyük faktördür. Şekerin içindeki fruktoz, aşırı tüketildiğinde kalp hastalığı, tip 2 diyabet, obezite ve yağlı karaciğer hastalığına neden olmaktan sorumludur. Gözlemsel çalışmalar, yüksek şeker alımı ile artan karın yağı arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Aşırı şeker alımı, birçok insanda kilo alımının ana nedenidir. Şeker ve ilave şeker oranı yüksek işlenmiş gıda alımınızı sınırlayın.

6) Mutlaka Egzersiz Yapın

Egzersiz (kardiyo), sağlığınızı iyileştirmenin ve kalori yakmanın etkili yollarından biridir. Çalışmalar ayrıca göbek yağını azaltmak için en etkili egzersiz biçimlerinden biri olduğunu gösteriyor. Haftada en az 5 gün en az 30 dakika orta düzeyde egzersiz yapın. Yürümek, ter atmaya ve daha sert nefes almaya yetecek kadar tempolu olduğu ve kalp atış hızınız normalden daha hızlı olduğu sürece sayılır. Bir çalışma, menopoz sonrası kadınların haftada 300 dakika aerobik egzersiz yaptıklarında, haftada 150 dakika egzersiz yapanlara kıyasla tüm alanlarda daha fazla yağ kaybettiklerini buldu. Doğru beslenme ve günlük egzersiz yapma sağlıklı alışkanlığının yerini alabilecek optimal bir diyet yoktur.

7) Düzenli Uyuyun

Doğru miktarda kapalı göz almak yardımcı olur. Uyku, kilo dahil olmak üzere sağlığınızın birçok yönü için önemlidir. Çalışmalar, yeterince uyumayan insanların daha fazla kilo alma eğiliminde olduğunu gösteriyor, bu kilolar arasında karın yağları da vardır. 68.000 kadın üzerinde 16 yılı kapsayan bir araştırma, gece 05 saatten az uyuyanların kilo alma şansının, gece 7 saat uyuyanlara göre çok daha yüksek olduğu sonucuna varıyor.

Yeterince ve düzenli saatlerde uyumadığınızda, vücudunuz daha fazla enerji kaybeder ve açlık hissini tetikler. Ve gece ve yatmadan önce yemek yerseniz, özellikle sağlıksız yiyecekler yerseniz, vücudunuzun kilo alma ve karın yağlanma şansı çok daha yüksektir.

8) Direnç Antrenmanı Yapın (Ağırlık Kaldırın)

Ağırlık kaldırma veya kuvvet antrenmanı olarak da bilinen direnç antrenmanı, kas kütlesini korumak ve kazanmak için önemlidir. Direnç antrenmanları ile karın bölgesindeki yağları yakmaya çalışırken atılması gereken en önemli adımlardan biri, göbeği hedefleyen egzersizleri seçmektir. Fazla kilolu gençleri içeren bilimsel bir çalışma, kuvvet antrenmanı ve aerobik egzersiz kombinasyonları ile birlikte iç organlardaki yağlarda büyük oranda azalmaya yol açtığını göstermiştir.

Özetle kuvvet antrenmanı önemli bir kilo verme stratejisi olabilir ve göbek yağını azaltmaya yardımcı olabilir. Çalışmalar, aerobik (kardiyo) egzersizi ile birlikte kombine edildiğinde daha da etkili olduğunu gösteriyor.

9) Tatlandırıcı İçeren İçeceklerden ve Basit Karbonhidrattan Kaçının

Şekerle tatlandırılmış içecekler, göbek yağı almanıza neden olabilecek sıvı fruktoz ile yüklenir. Araştırmalar, (2 ve 3) şekerli içeceklerin karaciğerde yağlanma artışına yol açtığını gösteriyor. 10 haftalık bir çalışma, yüksek fruktozlu içecekler tüketen kişilerde önemli karın yağı kazanımı buldu. Şekerli içecekler, yüksek şekerli yiyeceklerden bile daha kötü görünmektedir.

Basit, önceden paketlenmiş karbonhidrat bazlı gıdaların miktarını azaltmak, kalorileri önemli ölçüde azaltır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu tür önceden paketlenmiş yiyecekler, doğrudan kalçalara ve göbeğe giden boş, besleyici olmayan kalorilerle doludur. Vücudunuz onlarla ne yapacağını bulmakta zorlanır, bu yüzden onu depoya koyar.

10) Meyve Suyu İçmeyi Bırakın

Meyve suyu vitaminler ve mineraller sağlasa da şeker oranı soda ve diğer tatlandırılmış içecekler kadar yüksektir. Yapılan araştırmalara göre büyük miktarlarda içmek, karın yağ kazanımı için aynı riski taşıyabilir. Yağ kazanımı söz konusu olduğunda, meyve suyu, meyveli soda, kola gibi gazlı içecekler baş düşmandır. Başarılı bir şekilde kilo verme ve göbek eritme hızınızı artırmak için tüm sıvı şeker kaynaklarından kaçının.

11) Göbek Eritmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

En sık sorulan sorulardan biri olan göbek nasıl gider sorusu için harika beslenme önerileri verdik. Göbek eritmek için yüksek kalorili besinlerden kaçınmak, düşük kalorili ve besleyici bir besin tüketim alışkanlığı edinmek gerekir. Bunun için günlük almamız gereken kalori miktarını hesaplamalı ve ne kadar kalori almamız gerekiyorsa bunu günden güne azaltarak spor ile desteklemeliyiz.

 • Yüksek Lifli Besinler: Yüksek değerde lif içeren besinler sebze ve tahıllardır, yüksek lif değerine sahip olan bu besinler karbonhidratın diğer besinlere oranla kana daha yavaş geçmesini ve besinlerin bir kısmının sindirime uğramadan dışarı atılması sağlar bunların yanında mide florasına yardım ederek yağ yakımını harekete geçirir. Tam tahıllı unlar; tokluk süresini uzatır ve daha uzun süre acıkmadan günlük hayatınıza devam etmenizi sağlar. İpucu: Meyve suyu tüketmek yerine, direkt meyvenin kendisini tüketirseniz bu meyvenin içerisinde bulunan liflerden de faydalanacağınız anlamına gelir. Fazla meyve tüketimi de kaçınmanız gereken bir beslenmedir, bu tarz bir beslenme fazladan basit şeker yükü oluşumuna sebep olur.
 • Protein Oranı Yüksek Besinler: Protein açısından zengin besinler; yumurta, kırmızı et, balık gibi doygunluk hissiyatının oluşmasına ve daha iyi bir kan şekeri kontrolü sağlanmasına yardım eder. Bunların yanı sıra yağ oranınızı azaltma konusunda önemli etkilere sahiptirler.
 • Sağlıklı Yağlar: Diyabet hastaları ve kilo kontrolüne ihtiyacı olan her birey için sağlıklı yağ tüketimi önemli bir husustur. Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, Kekik yağı, Fındık yağı, Yeşil Çay, etkili ve size uygun bir beslenme programı ile hayatınıza katabileceğiniz ve düzenli olarak tüketildiğinde, içeriğinde bulunan fitokimyasallar ile göbek çevresindeki yağları eritmekte destekleyici olan yeşil çay günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.
 • Kahve: İçerisinde bulunan kafeoller yeterli miktarda tüketildiğinde göbek erimesine destek olur. Egzersizden yarım saat önce tüketilen Türk kahvesi yağ yakımını destekler.
 • Zerdeçal: Alerjik reaksiyonu ve safra kesesi olmayanların uzak durması gerekebilecek bir besin olan zerdeçal, göbek eritme de içerisinde bulunan kurkumin sayesinde önemli bir yere sahiptir. Inflamasyonu azaltır ve yağ metabolizmasına katılarak dengeli bir mekanizma ilerlemesine destek olur.

12) Göbek Eritmek İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, göbek eritmenin en etkili yolu önce beslenme sonra egzersizdir. Beslenmenizi düzgün bir kıvama getirdikten sonra yapılabilecek bazı egzersiz önerileri var.

 • Ağırlık antrenmanları ile kas kütlenizi artırarak uzun vadede daha fazla yağ yakımı sağlayabilirsiniz. Kaslar vücudun dinamosudur ve yağ yakmaya yardım eder.
 • Yine yağ yakımını destekleyecek kardiyo egzersizleri olmazsa olmazdır. Bu nokta da ise yapmanız gereken kardiyo, HIIT kardiyo olarak adlandırılan yüksek ve yavaş tempolu egzersizlerin bir arada aşamalı bir şekilde setler oluşturduğu yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar oluyor. Bu sayede vücut dayanıklılık, kuvvette devamlılık ve yağ yakımı sağlarken aynı zamanda vücut egzersiz sonrasında bile yağ yakımına devam ediyor.
 • Diğer bir egzersiz yöntemi ise, karın bölgesine yönelik dinlenmenin 5-10 saniye sürdüğü süper setler. Yarım mekik sonrası plank ve ardından yana esnemeli plank, ters mekik ve son olarak ayak parmak uçlarının ileri bakacak şekilde yukarı aşağı salınımı, karın bölgesinde yüksek yağ yakımı sağlan bir egzersiz süreci sağlıyor.

Göbek Eritmenin En Kolay Yolu Ne?

Göbek eritmek kolay değildir. Göbek yağları vücuttaki en inatçı yağların olduğu yerdir. Dolayısıyla istikrarlı olursanız göbek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

 • Düzenli ve sağlıklı beslenme (bol su)
 • Düzenli ve HIIT kardiyo
 • Düzenli yürüyüş ve düzenli uyku

Bu 3 kurala uyduğunuz sürece göbek yağlarınızın hızlı bir şekilde eridiğini fark edeceksiniz.

Özet: Göbek Yağlarınızdan Daha İnatçı Olun

Yazımızda, karın göbek yağlarının nasıl eritilebileceği konusunda egzersiz ve beslenme ipuçları verdik. Eğer inatçı göbek yağlarından kurtulmak istiyorsanız siz onlardan daha inatçı olmalısınız. Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak sadece estetik olarak görünüşünüzle alakalı bir durum değil, tamamen hayatınızı ve sağlığınızı etkileyecek bir durumdur, sağlıklı beslenmenin ve egzersizin bulunduğu bir hayat kısa ve uzun vadede size birçok kazanç getirecektir.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 101 Ortalama: 5)

İlgili Bağlantılar

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.

X