3 Maddede Etkili Ve Kolay Göbek Eritme Yolları

Bölgesel yağlanma da yağlanmaya yüksek eğiliminizin olduğu bölge / bölgeler atalarınızdan genleriniz aracılığıyla aldığınız bölgelerdir.

İçinde bulunduğumuz bedenin sağlığı, ruh sağlımızı da etkileyen önemli bir faktördür. Estetik olarak kendimizi beğenmenin ve sevmenin yanı sıra, günlük hayatımızda bize kolaylık, kuvvet gibi destekler sağlayan bir etkendir.

Fit bir vücuda sahip olmak sadece hoş gözükmekle alakalı bir durum değildir. Göbek, neredeyse hepimizin hayatının bir dönemine eşlik etmiş ve hala da eşlik etmeye devam edebilmekte olan aşırıya kaçtığı anlarda bize zorluk çıkaran, hareketlerimizi kısıtlayan olumsuz bir yağ kütlesidir.

Bu yazımızda daha sağlıklı, daha iyi olabilmek için bir adım atmak isteyenlere ya da kolay yöntemleri hayatlarına katmak isteyenlere yönelik birkaç öneri ve tavsiyede bulunacağız.

Göbek Çevresinde Oluşan Yağlanma Nedir?

Bölgesel yağlanma da yağlanmaya yüksek eğiliminizin olduğu bölge / bölgeler atalarınızdan genleriniz aracılığıyla aldığınız bölgelerdir. Karın bölgesinde oluşan yağ kütlesinin artışı elma tipi yağlanmaya bir örnektir.

3 Maddede Etkili ve Kolay Göbek Eritme Yolları

Göbek çevresinde oluşan yağlanma size beraberinde, diğer bölgelere kıyasla daha olumsuz sağlık sorunlarını getirebilir, kalp damar hastalıkları, felç, insülin direnci, metabolik sendrom gibi hastalıklara davetiye çıkarmanıza sebep olabilir.

Göbek Yağlanmasının Nedenleri Neler?

Genetik faktörden söz ettiğimiz gibi bu faktöre eşlik eden iki önemli söz konusu durum ise sağlıksız beslenme; basit karbonhidrat, doymuş yağ ve alkolün aşırı tüketilmesi, ev yemeği, meyve sebze gibi besinlere öğünlerde az yer verilmesi bunun yanı sıra ise hareketsiz, spor ve egzersize hayatında yer vermeyen bir hayat anlayışına sahip olmaktır.

Göbek Eritmek İçin Hangi Besinler Tüketilmeli?

 • Yüksek Lifli Besinler

Yüksek değerde lif içeren besinler sebze ve tahıllardır, yüksek lif değerine sahip olan bu besinler karbonhidratın diğer besinlere oranla kana daha yavaş geçmesini ve besinlerin bir kısmının sindirime uğramadan dışarı atılması sağlar bunların yanında mide florasına yardım ederek yağ yakımını harekete geçirir.

Tam tahıllı unlar; tokluk süresini uzatır ve daha uzun süre acıkmadan günlük hayatınıza devam etmenizi sağlar.

İpucu: Meyve suyu tüketmek yerine, direkt meyvenin kendisini tüketirseniz bu meyvenin içerisinde bulunan liflerden de faydalanacağınız anlamına gelir. Fazla meyve tüketimi de kaçınmanız gereken bir beslenmedir, bu tarz bir beslenme fazladan basit şeker yükü oluşumuna sebep olur.

 • Protein Oranı Yüksek Besinler

Protein açısından zengin besinler; yumurta, kırmızı et, balık gibi doygunluk hissiyatının oluşmasına ve daha iyi bir kan şekeri kontrolü sağlanmasına yardım eder. Bunların yanı sıra yağ oranınızı azaltma konusunda önemli etkilere sahiptirler.

 • Sağlıklı Yağlar

Diyabet hastaları ve kilo kontrolüne ihtiyacı olan her birey için sağlıklı yağ tüketimi önemli bir husustur.

 • Zeytinyağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Fındık yağı
 • Yeşil Çay

Etkili ve size uygun bir beslenme programı ile hayatınıza katabileceğiniz ve düzenli olarak tüketildiğinde, içeriğinde bulunan fitokimyasallar ile göbek çevresindeki yağları eritmekte destekleyici olan yeşil çay günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.

 • Kahve

İçerisinde bulunan kafeoller yeterli miktarda tüketildiğinde göbek erimesine destek olur. Egzersizden yarım saat önce tüketilen Türk kahvesi yağ yakımını destekler.

 • Zerdeçal

Alerjik reaksiyonu ve safra kesesi olmayanların uzak durması gerekebilecek bir besin olan zerdeçal, göbek eritme de içerisinde bulunan kurkumin sayesinde önemli bir yere sahiptir. Inflamasyonu azaltır ve yağ metabolizmasına katılarak dengeli bir mekanizma ilerlemesine destek olur.

En Etkili Göbek Eritme Kürleri Neler?

 1. Bal ve Tarçın İkilisi

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı tarçın. Son olarak 1 bardak su.

Yapılışı: Kaynatılmış su içerisine tarçın atılarak iyice karıştırılır ve 5 dakika boyunca dinlenmeye bırakılır, ardından bal ilave edilerek tüketilir.

Günde bir bardak tüketimi sayesinde 10 gün içerisinde göbek yağlarından kurtulmak mümkün olabilir.

 1. Altın Kür

Malzemeler: 4-5 yemek kaşığı yağsız yoğurt, toz zencefil, tarçın.

Yapılışı: 4-5 kaşık yoğurdu kâseye koyarak üzerine toz zencefil ve tarçın ilave edilir. Günde 3 öğün yemeklerden 1-2 saat önce aç karnına tüketilir.

 1. Sirkeli Yoğurt

Malzemeler: 3 yemek kaşığı yağsız yoğurt, 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi, 1 çay kaşığı pul biber.

Yapılışı: 3 yemek kaşığı yoğurt bir kâse içerisinde, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı pul biber ile güzelce karıştırılır. Gece yatmadan yarım saat önce tüketilir ve bu sayede basen ve göbekteki yağlarda erime sağlanabilir. Bu karışım ile 1 ayda 20 kilo vermek mümkündür.

Göbek Eritmek İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı?

Ağırlık antrenmanları ile kas kütlenizi artırarak uzun vadede daha fazla yağ yakımını destekleyecek egzersizler başta gelirken diğer söz konusu önemli egzersiz ise kardiyo oluyor. Bu nokta da ise yapmanız gereken kardiyo, HIIT kardiyo olarak adlandırılan yüksek ve yavaş tempolu egzersizlerin bir arada aşamalı bir şekilde setler oluşturduğu yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar oluyor. Bu sayede vücut dayanıklılık, kuvvette devamlılık ve yağ yakımı sağlarken aynı zamanda vücut egzersiz sonrasında bile yağ yakımına devam ediyor.

Diğer bir egzersiz yöntemi ise, karın bölgesine yönelik dinlenmenin 5-10 saniye sürdüğü süper setler. Yarım mekik sonrası plank ve ardından yana esnemeli plank, ters mekik ve son olarak ayak parmak uçlarının ileri bakacak şekilde yukarı aşağı salınımı, karın bölgesinde yüksek yağ yakımı sağlan bir egzersiz süreci sağlıyor.

Göbek Eritmenin En Kolay Yolu Ne?

Düzenli olarak günde 40 dakika orta tempo bir yürüyüş ile karın bölgesindeki yağ yakımını destekleyebilir, yürüyüş sonrası karın bölgesi egzersizleri ile sıkılaşabilirsiniz. İstediğiniz her yerde çeşitli uygulamalar ve video içerikleri sayesinde kendi başınıza HIIT kardiyo egzersiz çalışmaları gibi egzersizlerle bu süreçte başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Özet Olarak

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak sadece estetik olarak görünüşünüzle alakalı bir durum değil, tamamen hayatınızı ve sağlığınızı etkileyecek bir durumdur, sağlıklı beslenmenin ve egzersizin bulunduğu bir hayat kısa ve uzun vadede size birçok kazanç getirecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Yeşil kahve
 • Zencefil suyu
 • Aloe vera suyu
 • Yeşil çay
 • Salatalık suyu
 • Greyfurt suyu
 • Limon suyu
 • Karahindiba çayı

Size tavsiye edebileceğiniz on önemli ve etkili aynı zamanda doğal içeceklerdir.

Sağlıklı beslenme göbek yağını eritmek için ilk hayatımıza dahil etmemiz gereken beslenme şeklidir. Sağlıklı beslenme ve karın bölgesine yönelik egzersizler ile fazla yağlardan kurtulmak mümkündür.

Göbek eritmek için sağlıklı beslenme ve tempolu yürüyüş en kolay yoldur. Ek olarak farklı bir çok fiziksel aktivite (bisiklet sürmek, yüzmek, fitness vb.) de göbek eritmenize yardımcı olacaktır.

Yumurta, yoğurt, yeşil zeytin, yulaf, turşu, avokado gibi besinler göbek eritmede size yardımcı olacak besinlerdir.

Yürüyüş, bisiklet, kardiyo hareketleri en hızlı şekilde sonuç alacağınız faktörlerdir.

Günde 2 litre su tüketerek, beslenmenize dikkat ettiğiniz ve mutlaka her gün yürüyüş yaptığınız taktirde hızlı bir şekilde karın bölgesindeki yağlardan kurtulabilirsiniz.

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Değerlendirin:
(Toplam Oy: 18 Ortalama: 4.9)

Okurların dikkatine:
Web sayfamızın içeriğini oluşturan yazıların amacı genel bilgilendirmedir ve teşhis yada tedavi yerine geçmez. İlgili bilgiler ve öneriler her bünye için değişik sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle paylaştığımız içeriklerde yer alan önerileri uygulamadan önce mutlaka hekim görüşü almanızı tavsiye eder, aksi durumda doğabilecek sonuçlardan sorumlu olmayacağımızı bildiririz.